Zezwolenia na działalność jaskiniową w Rumunii

Oto procedura załatwiania zezwoleń  na wejścia do jaskiń i kanionów w Parku Narodowym Apuseni. Nam się udało w maju 2018, więc być może uda się też w przyszłości.

Oryginalny opis procedury uzyskania zezwoleń w Rumunii znajduje się pod linkiem (Paragraf: If you desire to visit a cave in Romania that isn’t a show cave, you MUST):

All you have to know about caving in Romania

 

Ogólnie sprowadza się to do wypełnienia trzech wniosków i opłaceniu faktury. W wypełnieniu formularzy pomoże Wam nieoceniony tłumacz google 😉

 

1. Sprawdzamy na stopień ochrony jaskini, do której chcemy się wybrać:  the list of caves

2. Jeżeli jaskinia znajduje się na liście, zwracamy się z podaniem o zezwolenie do Committee of Speleological Patrimony – załącznik: attached application. Czas oczekiwania może wynosić tydzień lub dłużej. Adres: patrimoniuspeo@yahoo.com

3. Jeżeli jaskinia znajduje się na terenie: Bihor, Cluj, Hunedoara lub Arad należy uzyskać zezwolenie z Salvaspeo Mountain Rescue Team:

Zgłoszenie działalności jednorazowej

Zgłoszenie działalności rocznej

Wypełniony wniosek należy wysłać na adres: salvamontbihor@yahoo.com

Czas oczekiwania – 1 dzień lub dłużej.

4. W przypadku Apuseni, trzeba wysłać specjalny wniosek oraz zezwolenia uzyskane z Committee of Speleological Patrimony i Salva Speleo do dyrekcji Parku Apuseni: office@parcapuseni.ro

Za każde osobowejście do jaskini lub kanionu naliczana jest opłata 15 lei. Dostajemy fakturę, po opłaceniu której otrzymujemy zezwolenie mailem lub do odbioru w budynku dyrekcji Parku. Czas oczekiwania – 1 dzień lub dłużej.

Nam udało się uzyskać zezwolenia bez zezwolenia z Committee of Speleological Patrimony. Być może w przypadku jaskiń o które wnioskowaliśmy nie było to wymagane.

 

Dodaj komentarz