Kanioning w Polsce

Kanioning w Polsce, a raczej wśród Polaków, pojawił się już na początku lat dziewięćdziesiątych. Został przemycony przez grupy kajakarzy górskich i grotołazów. Zresztą do dziś jest najpopularniejszy właśnie w tych środowiskach. Początkowo, niezależnie od siebie działały  grupki, których liderami byli: w Warszawie – Starnaś (Krzysztof Starnawski) , Stefan Stefański i Piotr Gajek, w Krakowie: Jasia Wrzak i Krzysiek Dubiel, była też drużyna bielsko-szczecińska: Chlebuś (Marcin Sikora) i Walerek (Bogdan Nizinkiewicz). Obecnie, w dobie szybkiego przekazu internetowego, coraz ciekawszych i zwariowanych filmików dokumentalnych z przeróżnych miejsc, kanioning staje się coraz bardziej znany.

Kim jesteśmy – my, którzy lubimy kanioning i spędzamy w ten sposób od 10 do 100 procent naszego urlopu, ilu nas jest, jak nas znaleźć i jak działamy?

Wywodzimy się i często wciąż działamy w macierzystych grupach klubowych, (w kolejności ze wschodu na zachód): Szczecin, Wrocław, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Zakopane, Kraków, Nowy Sącz. Każdego roku ok. 50 osób z Polski kanioninguje gdzieś w Europie. Działamy w grupkach od 3 do 10 osób, a ilość ta odpowiada jednemu lub dwóm kompletom samochodowym. Osób sympatyzujących z tym środowiskiem jest pewnie 4 lub 5 razy więcej.  Co ciekawe i zrozumiałe, każda grupka stara się w jakiś sposób zorganizować i stworzyć własną tożsamość: poprzez strony internetowe, sekcje w klubach lub formalne i nieformalne organizacje. Wiosną 2013 roku przy Polskim Związku Alpinizmu została powołana Komisja Kanioningowa. Gorące debaty, które towarzyszyły jej powstawaniu zaowocowały wszechujawnieniu się kanioningowców w Polsce, ich integracji, a następnie ogólnym przemieszaniem się osób ze wszystkich środowisk.

Aktywni kanionigowcy w Polsce są w wieku od około 25 do 55 lat. Jeśli chodzi o płeć to jest pół na pół.

W Polsce nie ma warunków na uprawiania kanioningu; jedyny polski kanion, Wodogrzmoty Mickiewicza, znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co oznacza, że jest zamknięty dla zwiedzających. Dlatego wciąż jesteśmy w drodze. Najczęstszym celem podróży są Alpy wszystkich krajów, wyspy Morza Śródziemnego, potem Pireneje. Ale marzenia i plany wychodzą już poza Europę!

1_Arbas-004 kopia

 


Tekst: Joanna Jędrys (Rudi)


 

Strony klubów:

Speloklub Dąbrowa Górnicza

Speloclub Wrocław

Akademicki Klub Grotołazów w Krakowie

Tatrzańskie Stowarzyszenie Kanioningowe

Komisja Kanioningowa Polsiego Związku Alpinizmu

2 komentarze

Dodaj komentarz