Sprzęt związany z wodą, niezbędny w kanionie

Nóż

Każdy uczestnik grupy powinien być wyposażony w nóż. Scyzoryk schowany w plecaku nie załatwia sprawy. Musi to być nóż w pochwie dostępny w każdym momencie, gotów do użycia za pomocą tylko jednej ręki w ciągu kilku sekund. Dobrą alternatywą dla noża jest też specjalny mały sekator, przeznaczony specjalnie do sportów wodnych. Jego ostrza są na tyle ostre, że potrafią przeciąć linę jak kartkę papieru.

Rzutka

Rzutka zbudowana jest z kawałka pływającej liny i worka z mocnego materiału. Kolor zarówno liny, jak i worka musi być łatwy do wypatrzenia w wodzie. W worku powinien być zamontowany kawałek nienasiąkliwej pianki utrzymujący go na wodzie. Do zastosowania w kanionach wystarczą rzutki o długości liny od 10 do 15 metrów. Lina nie musi być gruba, wystarczy 8 mm, ale za to miękka, aby dała się szybko zapakować do worka po nieudanym rzucie. Najlepsze do użytku w kanionach są rzutki, których worek uformowany jest jako pas. Zapinany na klamrę powyżej uprzęży nie przeszkadza, a w razie potrzeby jest pod ręką, gotów do natychmiastowego użycia.

Czołówka

Idąc nawet do niezbyt długiego kanionu pozbawionego wielu wyjść awaryjnych, zawsze trzeba mieć ze sobą czołówki. Planowany czas przejścia potrafi się bardzo wydłużyć. Powodów może być wiele. Zabłądzenie przy dojściu lub powrocie z kanionu, wypadek, konieczność uzupełniania brakujących punktów asekuracyjnych… Czołówka powinna być odporna na zanurzenie min. do 1 metra. Te „bryzgoszczelne” po zbyt długim obcowaniu z wodą potrafią odmawiać współpracy.

Maska do nurkowania lub okularki pływackie

Bardzo pomocny sprzęt przy sprawdzaniu miejsc, do których chcemy skakać lub przy łowieniu utopionego sprzętu.

Pas z klamrą do szybkiego uwolnienia się

Pas taki jest niezbędnym wyposażeniem człowieka-żaby. Daje możliwość prostego i pewnego uwolnienia się z trzymającej liny. Linę mamy przypiętą na plecach, co daje możliwość łatwiejszego dotarcia do wybranego miejsca i wygodnego operowania przy udzielaniu pomocy (lina zapięta z przodu odwracałaby nas tyłem do ratowanego), ale klamra wypinająca jest na piersi, gdzie mamy do niej łatwy dostęp.

Wyporność worka ze sprzętem

Należy pamiętać o zapewnieniu dobrej pływalności każdego worka ze sprzętem. Może to być beczka lub przynajmniej puste butelki po napojach. Ważne, aby zapakowany worek nawet w bardzo napowietrzonej wodzie zawsze utrzymywał się na powierzchni. Gdy skaczemy lub zjeżdżamy toboganami, robimy to zazwyczaj bez worka. Worki zrzucamy, gdy na dole pojawią się pierwsze osoby, uważnie obserwując wodę poniżej. Powinny one wypłynąć z nurtem, omijając odwoje i krążele, a szczególnie ważne, by nie dostały się do syfonu lub podmytki.

<< Wstecz      Główna

Dodaj komentarz