Wiry i krążele
Na skutek gwałtownego spotkania strug wody o różnej prędkości powstają wiry. Poza ruchem kolistym mają również ruch zstępujący. Przy silnych wirach powstają leje o dużej sile ssącej. Miejsca takie trzeba koniecznie omijać. Gdy już jednak znajdziemy się w zasięgu, należy starać się szybko odpłynąć, biorąc pod uwagę kierunek ruchu wody. Jeśli i to się nie uda, nie walczmy, ale zachowajmy siły, by odbić się od dna w bok po ściągnięciu przez wir w dół. Nawet niepozornie wyglądające wiry są w stanie wciągnąć do dna obiekt o wyporności kilkuset litrów.
Krążele
Oddzielnym problemem są wiry nie sięgające do dna, tzw. krążele. Tworzą się na rzece m. in. wtedy, gdy część nurtu trafia do niszy – zatoczki. Gdy pozwolimy, aby woda nas do niego wciągnęła, wydostanie się może być poważnym problemem. Musimy płynąc wpław, przebić się przez nurt do miejsca, z którego on sam wyniesie nas poza niszę i zasięg krążela. Obierając kierunek płynięcia, bierzmy poprawkę na prędkość wody. Trzeba wbić się w nurt stosunkowo blisko wejścia do niszy. Gdy nisza znajduje się bezpośrednio za progiem, trzeba to uwzględnić tak, aby nie dostać się w zasięg odwoju.
Pamiętajmy – nigdy nie próbujemy wypłynąć z pułapki pod prąd. Woda zawsze będzie silniejsza. Trzeba wykorzystać jej siłę, zamiast próbować z nią walczyć. Inną metodą jest próba poziomej „wspinaczki” – przemieszczenia się pod prąd, korzystając z uformowania skały. Nie zawsze jednak jest się czego złapać. Należy też wtedy bardzo uważać na ewentualne podmytki.
Problemy najczęściej zdarzają się po bezmyślnym rzucaniu plecaków, gdy krążel znajduje się w niszy pod wodospadem. Ktoś musi po nie popłynąć, później jednak, obciążony sprzętem, nie potrafi wrócić. Zdarzają się też problemy z dotarciem do worków kręcących się w krążelu, gdy wszyscy uczestnicy, trzymając się z dala od niego prawidłowo zjadą, skoczą lub przepłyną obok. Niestety nurt nie zawsze pozwoli nam wrócić po sprzęt.
Na poniższym filmie prezentujemy mały krążel w kanionie Gorgas Negras. Mimo, że był on niewielkich rozmiarów i przepływ nie był bardzo wysoki pokonanie go wcale nie było takie proste.
Trudności zależą od poziomu wody w kanionie. Poniżej znajduje się to samo miejsce w kanionie Val Tome. Przy normalnym poziomie wody jest to przyjemny tobogan:
Przy dużej wodzie (widocznej na filmie) pod wodospadem tworzy się bardzo trudny do pokonania krążel: