Podstawowe informacje o kanioningu

Poniższy tekst jest przeznaczony dla kanioningowych laików. Spróbujemy wyjaśnić kilka podstawowych kwestii i odpowiedzieć na najczęstsze pytania.

Co to jest kanioning?

Piesza wędrówka z biegiem górskiego potoku połączona z elementami wspinaczki (najczęściej w dół).

Jak to wygląda w praktyce?

Informacje o kanionie najczęściej pozyskujemy z książkowego przewodnika, lub opisu znalezionego w internecie. Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem do kanionu sprawdzamy poziom wody w rzece i od niego uzależniamy decyzję o dalszych planach. Za wysoki poziom wody sprawia, że wycieczka może być zbyt niebezpieczna i jeżeli nie znamy kanionu, wejście odkładamy na późniejszy termin.

Po znalezieniu wejścia do kanionu (co wcale nie jest takie oczywiste) przebieramy się w pianki neoprenowe, resztę rzeczy pakujemy do nieprzemakalnych pojemników i … zaczynamy.  Poruszamy się w dół potoku. Pionowe przeszkody pokonujemy zjazdem na linie, skokiem lub ześlizgując się – tak jak na zjeżdżalni. Jeziora i misy z wodą pokonujemy wpław. Do kanionu idziemy, wyposażeni w plan lub opis, więc mniej więcej wiemy co nas czeka. Punkty zjazdowe są zazwyczaj osadzone na stałe,  linę montujemy do nich tylko na czas zjazdu, potem ściągamy ją i zabieramy ze sobą.  I tak wędrujemy aż do miejsca, w którym możemy opuścić kanion.

Jak zacząć przygodę z kanioningiem?

Najprościej jest wykupić wycieczkę w agencji, która ma takie oferty. W rejonach kanionigowych takie usługi są powszechne. Koszt to ok. 50-100 euro.

Droga do samodzielnego uprawiania tego sportu jest nieco dłuższa. Kursy kanioningowe w Polsce pojawiły się niedawno i są prowadzone przez nieliczne kluby taternictwa jaskiniowego. Nie ma w tym nic dziwnego, większość kanioningowców wywodzi się ze środowiska grotołazów, a techniki wykorzystywane w kanioningu zbliżone są do tych, używanych w jaskiniach. (Lista polskich klubów, związanych z kanioningiem)

Oczywiście nic (poza finansami i znajomością języka) nie stoi na przeszkodzie, by pełny kurs kanioningowy odbyć za granicą: we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Grecji, czy nawet na Bali.

Czy jest to sport dla każdego?

Komercyjna wycieczka jest praktycznie dla każdego, kto nie ma paraliżującego lęku wysokości lub lęku przed wodą. Przewodnicy w większości przypadków mają instynkt samozachowawczy i nie będą wymagali do Was karkołomnych skoków lub toboganów (choć nowicjusz może chwilami odnosić takie wrażenie). Oni po prostu nie mogą pozwolić sobie na to, że klient się uszkodzi. Natomiast działalność samodzielna wymaga dobrego przygotowania, praktyki i odporności psychicznej (której nabiera się wraz z praktyką).

Czy informacje zawarte na portalu są wystarczające, by samodzielnie uprawiać kanioning?

Nie.  Zakres wiedzy, którą trzeba posiąść jest dużo większy.

Czy to drogi sport ?

Na pewno tańszy niż nurkowanie lub narciarstwo. Zestaw osobistego sprzętu to koszt ok 1500 zł. Oczywiście każdy wyjazd to wydatek, ale tu koszt jest trudny do oszacowania, bo zależy od tego, jaki kto preferuje komfort.

Jak długo trwa sezon kanioningowy?

Ponieważ w Polsce praktycznie nie ma kanionów i każdy wyjazd wiąże się z wyjazdem, można powiedzieć, że sezon może trwać cały rok. Jedyne ograniczenie to finanse i wolny czas. W Europie, w zależności od rejonu, sezon trwa od marca do listopada.

Gdzie znajdują się najlepsze miejsca do uprawiania kanioningu?

Właśnie o tym jest kanioning.net.

Jak często zdarzają się wypadki?

Porównywalnie jak przy każdym innym sporcie podwyższonego ryzyka, jak np. narciarstwo, wspinaczka, alpinizm jaskiniowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy do przeczytania artykułu Bogusława Nizinkiewicza Wstęp do kanioningu

Dodaj komentarz